недеља, 31. март 2019.

Šta je to potpuni ginekolološki pregled?

Ginekološki pregled se sastoji iz pregleda spoljnih genitalija i vaginalnog pregleda. Vaginalni pregled se sastoji iz pregleda spekulumom i bimanuelnog pregleda.

Pregled spoljašnjih genitalija se vrši prvi i sastoji se od pregleda spoljašneg otvora vagine, malih i velikih usana, klitorisa. Tom prilikom se istražuje da li postoji crvenilo, iritacija, sekret, ciste, ili neka druga neobična promena.

Vaginalni pregled obavlja se pomoću instrumenta koji se zove spekulum. Spekulum služi da se njim odmaknu zidovi vagine jedan od drugoga, što ginekologu omogućuje da vidi unutrašnjost vagine i grlić materice. Obično se tada uzima i bris sa grlića materice i vagine, koji se testira na prisustvo uzročnika polno-prenosivih infekcija (mogu biti prisutni i bez davanja simptoma), kao i Papa test, kojim se ispituje prisustvo prekanceroznih i kanceroznih ćelija. Analizom brisa određuje se i grupa vaginalnog sekreta. Pregled spekulumom traje 30-ak sekundi i nije bolan, ali može biti pomalo neprijatan, naročito ako je vagina osetljiva zbog infekcije ili nekog drugog razloga.

Bimanuelni pregled služi da se proveri stanje i položaj jajnika, jajovoda i materice. Izvodi se tako što lekar stavi rukavicu i uvede kažiprst i srednji prst u vaginu, a drugom rukom spolja palpira donji deo stomaka. Na taj način se orijentiše o položaju, veličini i bolnoj osetljivosti organa u maloj karlici (jajnici, jajovodi, materica, vagina). Tokom bimanuelnog pregleda možete osećati neki neprijatan pritisak. Dubokim disanjem kroz poluotvorena usta smanjićete nelagodnost. Ukoliko osetite bol, obavezno informišite lekara.

Razlozi za ginekološki pregled
Kao deo regularne provere statusa. U toku pregleda se može uzeti bris za Papanikolau test.
Da bi se ispitalo prisustvo infekcije kao što su gljivične infekcije ili bakterijska vaginoza.
Da bi se dijagnostikovale seksulano prenosive bolesti kao što su: klamidija, gonoreja, herpes, trihomonas, ili humani  papiloma virus (HPV).
Da bi se otkrio uzrok neregularnog krvarenja iz uterusa.
Da bi se identifikovale morfološke abnormalnosti organa male karlica kao što su fibromi, ovarijalne ciste, ili prolaps uterusa.
Da bi se ispitao bol u abdomenu.
Pre davanja kontraceptivne terapije. Neka sredstva za kontracepciju, kao što su dijafragma ili spirala zahtevaju ginekološki pregled da bi se aplikovala pravilno.
Kad dodjete na pregled recite Vašem lekaru
Ukoliko ste trudni ili sumnjate na trudnoću.
Ukoliko imate neke simptome u urinarnom traktu kao što je peckanje, crvenilo, osip ili neuobičajni miris ili pojačan vaginalni sekret.
Ukoliko koristite neki metod kontracepcije.
Ukoliko je to Vaš prvi pregled.
Datum Vaše poslednje menstruacije i koliko obično traje.
Ukoliko ste imali neku vrstu intervencije, zračenje koje je uključivalo vaginu, cerviks ili uterus.

Нема коментара: