среда, 10. април 2019.

ERYTHEMATODES DISCOIDES CHRONICUS

Bolest je nepoznate etiologije. Neki ovo obo­ljenje smatraju za fotodermatozu jer se razvija na koži lica i drugim delovima koji su izloženi suncu. Diskoidni lupuš eritrematodes može biti i autoimu- no oboljenje.

Promene na oralnoj sluzokoži se javljaju u 30 do 50% obolelih. Manifestuju se na sluzokoži obra­za, ali i na nepcu i jeziku u vidu dobro ograničenih i od okoline nešto izdignutih belih plakova. Periferni deo ovih plakova je crven. Od ivice ovih lezija zra- kasto se pružaju prošireni krvni sudovi. Ove prome­ne su simetrične.

Na jeziku eritematoidni plak je crven, jasno ograničen sa diskretnom mežom proširenih kapila- ra radijalno raspoređenih. Na mestu gde se plak raz­vija jezične papile su zbrisane, pa su ta mesta glatka kao da su polirana. Nekada plak može biti beo, pa liči na leukoplakiju.

Beličaste promene, jasno ograničene od okoli­ne, mogu se videti na tvrdom nepcu. U vrlo velikom procentu javljaju se i promene na usni. U početku bolesti usne su meke, osetljive i izvrnute napolje. U daljem toku bolesti po usni se javljaju (lokalizova- no ili difuzno) čvrste, adherentne, beličaste kraste ili ljuspe. Otpadanjem ljuspi ostaju atrofične beliča­ste površine koje su veoma osetljive na mehaničke iritacije. Na ivicama ovih promena vide se mreže proširenih kapilara.

KOŽNE PROMENE u obolelih se manifestu­ju ražičasto-crvenim diskovima koji su okrugli i ja­ko bolni. Usled patološkog orožavanja ovi diskovi su pokriveni adherentnim skvamama. Njihovim ot­padanjem ostaju depigmentovani atrofični ožiljci. Raspored ovih promena na nosu je simetričan tako da te promene na licu i nosu podsećaj na leptira sa raširenim krilima.

U lečenju eritematodesa, bolesnike treba save- tovati da izbegavaju sunce. Zaštita od sunca se mo­že postići masdma koje sadrže Salola. Izvesni re­zultati se postižu i parentalnom primenom nekih antimalarika (Resorchina) i lokalnom aplikacijom (u obliku masti) kortikosteroida.

Нема коментара: