четвртак, 4. април 2019.

Krvarenje iz nosa kod dece

Krvarenje iz nosa kod deteta ili stručno epistaxis, ako nije posledica nekog fizičkog kontakta nosa (udara) i ukoliko nisu u pitanju oboljenja koja onemogućavaju zgrušavanje krvi, u daleko najvećem broju slučajeva predstavlja bezazleno stanje. No, bez obzira na to, roditelji ili staraoci deteta obično odmah počinju da paniče, što je i razumljivo sa jedne strane.

Sada, malo pričice o nosiću. Nos, i kod deteta kao i kod odrasle osobe, se sastoji od koštanog i hrskavičavog dela. Unutar nosića, osim dlačica, nalazi se i splet krvnih sudova koji izgledaju kao klupko vune za pletenje. Ovaj splet krvnih sudova se nalazi jako blizu same površine nosa, što ih čini jako sklonim i predisponiranim za povređivanje. Kao i kod povređivanja bilo kog dela tela, i nosić može biti ozleđen bilo spoljašnjim, bilo unutrašnjim faktorima.

Od SPOLJAŠNJIH uzroka povređivanja, daleko najveći procenat otpada na razne udarce u nos ili nosem. Zatim, tu je na drugom mestu, ,,čačkanje" nosića kao i guranje raznih različitih predmeta i stvari , te i: suv vazduh, duvanski dim, visoka spoljašnja temperatura, i veliki spektar drugih spoljašnjih faktora, od kojih su ovde pobrojani najčešći.

Od UNUTRAŠNJIH faktora možemo navesti pehladu (infekcije) i alergije kao najčešće, kao i povrede glave nastale različitim mehanizmima povređivanja.

Naravno, ovde nikako sa uma ne treba skloniti ni mogućnost urođenog, ređe stečenog, poremećaja zgrušavanja krvi. U tom slučaju, dete sem na nos, krvari i na drugim delovima tela, najčešće-potkožno (,,u kožu"), kada se primećuju crvenkaste tačke svuda po telu, a dete navodi da se nije povređivalo.

A sada, šta treba uraditi u slučaju krvarenja:

1)     PRVO I OSNOVNO-NE PANIČITI!!! Na taj način će te biti skocentrisani, i moći da pomognete detetu;

2) Ako je dete mlađeg uzrasta i ne zna samo da zaustavi krvarenje, NIKAKO NE STAVLJATI DETE NA LEĐA, već ga DRŽATI U RUKAMA ili POSTAVITI DA SEDI. Ako je dete starije, potrebno je da izduva nosić i blago se nagne ka napred. Oko vrata mu se može staviti vlažna krpa pokvašena HLADNOM VODOM. Ova stavka je veoma važna pošto će dete krvariti iz nosa spolja, a neće mu se krv slivati niz grlo a tako se ima uvid koliko je krvi dete izgubilo;

3) Obrisati nosić suvom krpom, maramicom, gazom, ili šta je već pri ruci;

4) Ako je dete mlađe, pritisnuti mu nozdrvicu iz koje teče krv, i držati oko 5-10 minuta, a ako je dete starije, i sam može pritisnuti nozdrvicu;

5) Ukoliko ni posle 5-10 minuta krvarenje ne stane, treba kupiti, ili imati pri ruci kapi koje sužavaju krvne sudove u nosu, pri čemu treba staviti jednu kap u nozdrvu koja krvari, i opet sačekati 5-10 minuta;

6) Ako je i ova mera neefikasna, dete odvesti u Dom zdravlja ili drugu zdravstvenu ustanovu kod specijaliste ORL.

Situacije u kojima pod OBAVEZNO dete treba odvesti specijalisti ORL, su sledeće:

A) Ukoliko je nosić deformisanog izgleda ili otečen, naročito ako je praćen podočnjacima;

B) Ukoliko se krvarenje javi veoma brzo od prethodno uspešno zaustavljenog;

C) Ako se pored krvarenja iz nosa jave i pomenute crvene tačke po koži (radi daljnjih pretraga u smislu poremećaja zgrušavanja krvi);

D) Ako ima: mučninu, nagon na povraćanje ili povraća, vrti mu se u glavi ili ima nesvesticu;

E) Ako je prethodno počeo da pije neki lek (obavezno obustaviti davanje leka, i konsultovati pedijatra);

F) U slučaju bilo kakvog pogoršanja zdravlja kod deteta koje je prethodno bilo zdravo i iz čistog mira se unervozilo ili postalo neraspoloženo.

I za kraj, malo o prevenciji krvarenja iz nosića.

Ukoliko dete vozi skejt, rolere ili se bavi borilačkim sportom, OBAVEZNO treba da nosi KACIGU. U periodu grejne sezone, OBAVEZNO VLAŽITI VAZDUH u prostoriji u kojoj boravi dete, i IZBEGAVATI PUŠENJE u istoj. Ako je dete sklono alergijama, uraditi probe i analize van perioda alergija, da bi se videlo na šta je alegično, i 3-4 nedelje pre pojave alergena (alergije) otići kod specijaliste ORL i alergologa, kako bi se uvela odgovarajuća terapija koja će sprečiti nastanak alergije. 

Нема коментара: