уторак, 9. април 2019.

Atrofija jezika

Ove promene mogu biti ograničene, tako da zahvataju samo deo jezičnog pokrivača, ili generalizovane, pri čemu atrofira čitav jezični pokrivač. Parcijalna atrofija je najčešće ograničena na vrh i bočne strane jezika. Ukoliko su zahvaćeni samo po­jedini delovi jezika, najlešće su u pitanju lokalni eti- ološki agensi, a generalizovana atrofija jezičnog pokrivača pretežno nastaje kao posledica delovanja nekih opštih agenasa.

Brojni su uzroci atrofije. Smatra se da atrofiju jezičnog pokrivača najčešće prouzrokuju neki opšti agensi kao što su:

Hipohromne i druge anemije, nedostatak vita­mina B grupe, neke Rvitaminoze i neki lekovi i star renje. Od lokalnih faktora su najznačajniji jatrogeni faktori:

-     hipohromna anemija veoma često dovodi do atrofije jezičnog pokrivača. Ova anemija na­staje usled nedostatka gvožđa ili usled ne­mogućnosti za njegovo korišćenje. Nedosta­tak gvožđ aizaziva poremećaje u Varburgo- vom ili citoenzimskom sistemu. Kao posle­dica nedostatka enzima ili poremećaja u tim oksidacionim enzimskim sistemima nastaje i atrofija jezičnog pokrivača. Slične promene u jezičnom pokrivaču nastaju i kod drugih anemija (pemiciozna anemija, metaplastič- na i aplastična anemija i drugi);

-     nedostatak vitamina B grupe (BI, B2, B12 i PP faktora) takođe može izazvati atrofiju je­zičnog pokrivača. U ovih bolesnika najčešće nastaje atrofija čitavog jezičnog pokrivača;

-     autoimune bolesti kao Sjogrenov (Sjegren) sindrom, Plummer-Vinsonov (Plumer-Vinso- nov sindrom), sklemdermija i druge bolesti mogu izazvati parcijalnu ili totalnu atrofiju jezičnog pokrivača;

-     hormonska disfunkcija, kao na primer za vreme dijabeta, menopauze, poremećaji u funkciji kore nadbubrežne žlezde, najčešće vode i do promena u jeziku u smislu atrofije pokrivača.

I na kraju:

-     neki lekovi kao: antimalarici, barbiturati, an- tikonvulzivna sredstva, antibiotici i kortiko- steroidi, mogu posle duže upotrebe izazvati atrofiju jezičnog pokrivača;

-     starenje, pri čemu istovremeno atrofira i je­zična muskulatura;

-     lokalne iritacije od karioznih zuba i nepri­kladni protetski radovi.

Kliničke promene u toku atrofije jezičnog po­krivača manifestuju se na isti način, bez obzira na uzrok koji ih je izazvao, jezik na mestima zahvaćen atrofijom postaje gladak, sjajan i zahvaćene površi­ne kao da su polirane. Mesta zahvaćena atrofijom su hiperemična i izrazito osetljiva.

Usled smanjenja broja gustativnih papila bole­snici imaju funkcionalne smetnje.

Lečenje obolelih se sastoji u lečenju osnovne bolesti ili uklanjanju lekova odnosno lokalnih irita­cija koje su ove promene i izazvale.

Promene jezičnog pokrivača su reverzibilne, tako da posle uklanjanja uzroka jezične papile se obnavljaju i jezik dobija normalan izgled.

Нема коментара: