петак, 5. април 2019.

Šta je staračka nagluvost (prezbiakuzija)?

Staračka nagluvost, ili prezbiakuzija, je postepeni gubitak sluha koji se javlja kod velikog broja starijih osoba. Otprilike, 30-35% odraslih osoba, starosti 65-75 godina, pati od nagluvosti, a 40-50% osoba starijih od 75 godina pati od istog poremećaja zdravlja.

Prvo se javlja problem oko visokih frekvencija, a zatim srednjih, što znači da osoba teško čuje cvrkut ptice, ili telefon, a nema problema sa šapatom. Staračka nagluvost je izraženija kod muškaraca nego kod žena.

Postoji duži niz uzroka staračke nagluvosti. Uglavnom su ti uzroci posledica promena u unutrašnjem uhu, ali mogu nastati i zbog promena u srednjem uhu, ili zbog promena nervnih puteva u mozgu. Javlja se na oba uha koja su podjednako pogođena.

Češća je u razvijenim zemljama što se tumači delovanjem buke, stresovima, bolestima krvnih sudovima i poremećajima metabolizma. Razvija se u svim delovima slušnog puta. Što je oštećenje bliže mozgu, sposobnost razumevanja govora je lošija.

Staračka nagluvost zavisi od nasleđa, krvotoka, ishrane, promena u tkivima, klime, stresa, ali je nije moguće odvojiti od ukupnog uticaja delovanja buke u životu pojedinca.

Ponavljano izlaganje buci saobraćaja, buci na gradilištu, slušanje glasne muzike, može prouzrokovati gubitak sluha. Osim nabrojenih razloga, nagluvosti doprinose i neki lekovi poput acetilsalicilne kiseline (aspirin) i nekih antibiotika. Visok pritisak, dijabetes i bolesti krvnih sudova doprinose pojavi ove bolesti.

Zbog postepenog gubitka sluh,a mnoge osobe nisu svesne da im se sluh vremenom pogoršava.

Koji su simptomi staračke nagluvosti?
Kod prezbiakuzije, glasovi se čine manje jasni. Zbog toga nastaju problemi u komunikaciji.

Osobe sa staračkom nagluvošću mogu imati neke od sledećih simptoma:

govor drugih ljudi čuju kao mrmljanje
slova ''s'' i ''t'' je teško čuti i razumeti
razumevanje razgovora je otežano, ako se u pozadini čuje buka
lakše se čuje glas muškarca nego glasovi žena koji su viših frekvencija
određeni zvuci smetaju, ili su previše glasni
tinitus (zvonjava, šuštanje) takođe se može pojaviti
Kako se postavlja dijagnoza staračke nagluvosti?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim pregledom od strane otorinolaringologa je dovoljna za postavljanje tačne dijagnoze.

Kako se leči staračka nagluvost?
Lečenje staračke nagluvosti uvek treba da bude usmereno na uzrok bolesti, tj. ako je problem sa krvnim sudovima trebalo bi lečenje usmeriti na bolesti krvnih sudova i poboljšanje cirkulacije…, ali često je bolest toliko odmakla da se simptomi  ne mogu ublažiti.

U tom slučaju pomažu slušni aparati (slušni aparati se nose iza uha i pojačavaju zvuk - zvuci su drugačiji preko aparata, ali se vežbanjem na to naviknu pacijenti), TV audio sistemi (pomažu pri slušanju TV-a, ili radija bez ometanja ostalim zvukovima u okolini) pojačivač telefonskog zvuka (nisu još dostupni na našem tržištu), implanti za unutrašnje uho (implantiraju se hirurškim putem), čitanje s usana (najšire rasprostranjena metoda kod pacijena), upoznavanje sagovornika da postoji problem.

Gubitak sluha uzrokovan izlaganjem buci može se sprečiti. Potrebna je svest o potencijalnom štetnom delovanju buke u svakodnevnom životu i na poslu.

Čepići za uši, ili posebne slušalice za uši mogu zaštititi od buke i treba ih svakodnevno koristiti na poslu koji je zagadjen bukom. Čepići mogu biti gumeni, plastični, silikonski i smanjuju buku  između 15 i 35 dB (decibela) u govornom području, a slušalice smanjuju buku nešto više, oko 30 i 40 dB.

Izbegavanje buke veoma je važno. Osim ovih  preporuka, potrebno je  lečiti eventualne postojeće bolesti kao što su dijabetes, visoki krvni pritisak, metaboličke i srčane bolesti kako one ne bi ostavile štetne posledice na slušni aparat.

Нема коментара: