субота, 13. април 2019.

Hemijski nadražaji zuba

U kojoj meri će hemijski nadražaji delovati štetno na pulpu zavisi od debljine dentina između dva kaviteta i pulpe, kao i o kojoj vrsti dentina se radi. Sekundarni tercijarni i eklerotični dentin stvaraju boju zaštitu pulpe od primarnog i fibro-dentina naročito u mladih.

Jaki dezinficijensi aplikovani direktno na dentin izazivaju oštećenje pulpe. Tu spadaju srebro nitrat, fenol, cink hlorid, hlor-fenol i dr,
Za desenzibilizaciju dentina koriste se 2% natrijum fluorid i 8% kalijum fluo- rid koji, ako deluju duže od 5 minuta izazivaju oštećenje pulpe.
Alkohol i hloroform aplikovani na dentin dovode do njegove dehidratacije i kretanja dentinskog likvora od pulpe prema spolja.
Rezidualna fosforna kiselina iz silikatnog cementa i retko zamešenog fosfa- tnog cementa deluje štetno na pulpu. Zato je važno da fosfatni cement bude pravilno zamešen, a pre postavljanja ispuna od silikatnog cementa dentin bude zaštićen odgovarajućom podlogom aplikovanom do gleđno dentinske granice.
Sadašnje generacije kompozita su manje toksične na pulpu, mada uvek na naj­dublji deo kaviteta treba postaviti podlogu na bazi kalcijuma hidroksida ili glas jonomer cementa.

Živa iz amalgamskih ispuna, usled svog niskog površinskog napona, dioru- nduje prema pulpi kao i monomer iz akrilata, pa dentin treba zaštiti da bi se sprečilo njihovo štetno delovanje na zubnu pulpu.
Prema tome da bi sprečili opštećenje zubne pulpe treba preduzeti sve preve­ntivne mere koje obezbeđuju očuvanje njenog inetegriteta i vitalnosti.

Нема коментара: