петак, 5. април 2019.

Strano telo u jednjaku

Strano telo u jednjaku (corpus alienum oesophagi) mogu da budu razni predmeti koji se zaglave u jednjaku zbog toga što su preveliki da bi prošli kroz njega, ili se zabodu u  svojim oštrim delovima.  Jednjak prirodno ima svoja tri anatomska suženja u kojima se načešće strana tela zaglavljuju.

To je najčešće prevelik zalogaj hrane i kosti, delovi zubne proteze, igle, delovi igračaka i metalni novac (kod dece), ali mogu biti i razni drugi predmeti.

Strano telo najčešće se zaglavi u početnom delu jednjaka. Pokreti jednjaka (peristaltika) u donjem, širem delu obično su previše slabi da bi dalje progurali trano telo.

Strano telo u jednjaku retko uzrokuje komplikacije, najčešće zbog toga što uzrokuje velike smetnje pa se bolesnik hitno javlja lekaru

Međutim, ako strano telo dugo stoji u jednjaku, može izazvati infekciju, nekrozu i probijanje zida jednjaka, pa i širenje upale na organe grudne šupljine (medijastinitis).

Visoko postavljeno strano telo jednjaka može uzrokovati nastanak upale hrskavica grkljana.

Najveća opasnost kod stranog tela u jednjaku su komplikacije zbog nestručnih pokušaja odstranjenja stranog tela.

Koji su simptomi stranog tela u jednjaku?
strano telo u jednjaku uzrokuje otežano (odinofagija) i bolno gutanje (disfagija)
prvo se primeti otežano gutanje velikih zalogaja, a zatim tečnosti
gutanje nekada može biti onemogućeno
ako je strano telo veliko i pritiska dušnik mogu se pojaviti i znaci otežanog disanja (dispneja)
u slučaju trajanja tegoba, moguće su veoma ozbiljne komplikacije u vidu infekcija i pucanja zida jednjaka sa posledičnom infekcijom sredogrudja (medijastinitis), pojavom sepse, šoka i smrtnog ishoga
Kako se postavlja dijagnoza stranog tela u jednjaku?
Sumnja na strano telo se postavlja na osnovu razgovora sa bolesnikom, ili sa roditeljima dece, nakon čega se obavlja pregled bolesnika.

Često se napominje neprijatan osećaj nakon gutanja, ili slučajnog gutanja predmeta.

Pregled se obavlja pomoću zagrejanog ogledala od strane otorinolaringologa, ili pomoću ezofagoskopa, optičkog instrumenta za posmatranje jednjaka kojim se nekada strano telo u istom aktu može izvaditi. Kod dece, ovaj pregled često se radi u anesteziji zbog nemogućnosti saradnje sa detetom.

Ako se radi o čvrstim, ili metalnim predmetima, može se uraditi običan rendenski snimak jednjaka za određivanje lokalizacije stranog tela.

Rendgensko snimanje konstrastnim sredstvima se ne sme raditi zbog mogućeg zadržavanja kontrasta i potencijalnih komplikacija.

Kako se leči prisustvo stranog tela u jednjaku?
Bolesniku treba zabraniti uzimanje hrane i pića, jer njihovo prisustvo u jednjaku dodatno može zakomplikovati stanje.

Odstranjenje stranog se sprovodi pomoću optičkog instrumenta, ezofagoskopa, pod kontrolom oka, najčešće prilikom postavljanja definitivne dijagnoze.

Hvataljkama se obuhvati strano telo i izvlači napolje. Ponekad, to nije moguće pa je potrebno napraviti hiruršku intervenciju otvaranja jednjaka i odstranjenja stranog tela.

Нема коментара: