четвртак, 11. април 2019.

FUNKCIJA CEMENTA KORENA ZUBA

Mada se celulami i acelulami cement histolo­ški razlikuju, njihova funkcija je ista. Cement, kao i čitav parodoncijum, ima ulogu da fiksira zub u al­veoli. Tu funkciju cement ostvaruje na taj načinn što obezbeđuje fiksaciju krajeva osnovnih kolage­nih vlakana periodoncijuma.

U toku života, deo gleđi pa i dentina na incizal- nim ivicama i griznim površinama zuba postepeno se troši, što bi moglo da prouzrokuje snižavanje vi­sine zagrižaja. U fiziološkim uslovima to se kom­penzira mehanizmom stalnog nicanja zuba, u kome cement igra značajnu ulogu. Stalno deponovanje novih slojeva cementa na površini korena zuba omogućava stalno nicanje zuba, što je kompenzaci­ja za deo gleđi izgubljen u funkciji. Na ovaj način Istovremeno se obezbeđuje i potrebna dužina kore­na zuba.

U toku procesa stalnog nicanja zuba mogla bi da se promeni širina periodontalnog prostora. Oču­vanje fiziološki odgovarajuće širine periodontalnog prostora obezbeđeno je neprekidnim stvaranjem ce­menta i alveolarne kosti.

I cement korena zuba, kao i alveolama kost, ima veliku sposobnost adaptacije u različitim fizio­loškim situacijama. Tako na primer, ukoliko je zub izložen većim funkcionalnim zahtevima, cement se pojačano stvara i zadebljava. Na taj način se obez­beđuje bolje sidrenje osnovnih kolagenih vlakana periodoncijuma, što povećava sposobnost da se su­protstavi većim funkcionalnim zahtevima.

Naziv „PARODONTOPATIJE” je opšti i odno­si se na sva oboljenja koja zahvataju čitav parodon- cijum. Po sličnoj analogiji pod izrazom „kardiopa- tije” podrazumvaju se sva srčana oboljenja.

Stare klasifikacije su modifikovane i danas, u principu, sva oboljenja parodoncijuma se dele na: gingivite i parodontopatije.

Najčešća patološka promena koja se događa u parodoncijumu je inflamacija gingive. Osnovno oboljenje parodoncijuma, gde je izražena samo in­flamacija gingive, bio bi kataralni gingiv.it. Infla­macija se odvija izolovano, kao samostalno obolje­nje, ali zbog ambijenta gde se događa, inflamacija ima tendenciju brzog širenja na druge delove paro­doncijuma. esto se događa da patološke promene na gingivi nisu izolovane, već su pratilac nekih drugih oboljenja i u sklopu drugih zbivanja.

Precizna dijagnoza oboljenja parodoncijuma neophodna je zbog preduzimanja odgovarajuće te­rapije. Dobra klasifikacija je neophodna i za evi­dentiranje oboljenja i pri stručnim komunikacijama

Sve dosadašnje klasifikacije imaju neki nedo­statak što stvara probleme u stručnom komunicira­nju, interpretiranju, prezentiranju i poređenju rezul­tata istraživanja. Usavršavanjem dosadašnjih i uvođenjem novih dijagnostičkih metoda, naročito iz domena mikrobiologije, imunologije, biohemije, radiografije i drugih, došlo se do nove i savremenije podele parodontopatija.

Tako je Američka akademija za parodontologi- ju (American Academy of Periodontology - AAP), prihvatila podelu na šest parodontopatija, i to:

-              Parodontopatija odraslih

-              Prepubertetska parodontopatija

-              Juvenilna parodontopatija

-              Rapidna parodontopatija

-              Rezistentna parodontopatija

-              Ulcero-nekrozna parodontopatija

Ova klasifikacija ispunjava skoro sve dijagno­stičke zahteve. Međutim, ni ona nije idealna. Ispiti­vanja u ovoj oblasti su još uvek u toku, i već se poja­vila još jedna novija klasifikacija iz 1999. godine.

Нема коментара: