среда, 10. април 2019.

ERYTHEMA EXUDATIVUM MULTIFORME u ustima

To je akutno inflamatomo oboljenje, javlja se u više varijeteta. Može biti zahvaćena samo koža, u kom slučaju je bolest blažeg toka i opšte stanje bo­lesnika je neznatno izmenjeno. Ako je pored kože zahvaćena i sluzokoža, onda to predstavlja teži ob­lik oboljenja pri čemu je i opšte stanje bolesnika lo­še.

Kao posebna klinička varijanta opisuje se Stivens-Dzonsonov (Steevens- Johnson) sindrom, kada su zahvaćene istovremeno sluzokoža usta, oka i polnih organa i Rajterov (Reiter) sindrom, kada je pored oralnih promena zahvaćen i lokomotomi sistem.

ETIOLOGIJA

Erythema exudativum multiforme je bolest ne­poznate etiologija- Po svemu sudeći, veoma različi­ti agensi mogu izazvati identične promene karakte­ristične za eritemu. Kao glavni etiološki agens se ističe alergija, kao antigene materije, se ¡najčešće okrivljuju: penicilin, sulfonamidi, brom, aspirin i drugi.

Oboljenje može imati 1 oblik alergijske fotodr- matoze, jer je primećeno da se eritem javlja sezon­ski i to isključivo na nepokrivenim delovima tela.

Utvrđeno je da ovo oboljenje može pratiti i ne­ka opšta oboljenja kao: malariju, grip, meningitis, male boginje, tifus, pneumonije i neka reumatska oboljenja.

Ova dermatoza može biti prouzrokovana: ra­znim infekcijama, nekim medikamentima, ali se može javiti i kao posledica zračenja. Ona često prati i neke endokrine bolesti i kolagenoze.

U novije vreme ova dermatoza se smatra i za autoimuno oboljenje.

KLINIČKA SLIKA

Bolest se najčešće pojavi u mladosti, da bi se potom, u pravilnim ili nepravilnim vremenskim razmacima, pojavljivala u toku celog života. Skoro po pravilu recidivi se javljaju dva puta u toku godi­ne, i to u proleće i jesen. Oboljevaju osobe oba pola. Nešto češće muškarci.



Pojavi oralnih simptoma prethodi povećana temperatura, malaksalost, bol u grlu i grudima i bo­lovi u mišićima i zglobovima. U toku bolesti izra­žen je polimorfizam promena u vidu eritema, vezi- kula, bula i papula.

PROMENE U USTIMA počinju inflamaci- jom u vidu jarkocrvenih mesta, veličine pola do jed­nog kovanog dinara. Na tim mestima se potom obrazuju vezikule, bule a rede i papule. Bule, odno­sno vezikule brzo prskaju tako da ostaju erodovane površine pokrivene žućkastosivim ostacima epitela i fibrinoznim eksudatom. Prskanjem bula odnosno vezikula, na rumenom delu usana, od ostataka epi­tela i eksudata formiraju se tipične hemoragične kruste. Erozivne lezije mogu zahjvatiti čitavu oral­nu sluzokožu. karakteristične su promene na gingi- vi. Ona je zapaljena, sa široko erodovanim površi­nama, koje su pokrivene sivobelim naslagama sljuštenog epitela. jezik je jako osetljiv, jer su ero­zivne lezije, nastale prskanjem bula, veoma bolne. Usled otoka jezik je uvećan, a kao posledica gubit­ka tečnosti, visokih temperatura i pretežno kašaste ishrane, na gornjoj površini jezika se stvaraju prlja- vožute naslage.

Proces traje dve do tri nedelje i prolazi bez po­sledica. nastale lezije zarašćuju bez stvaranja ožilja­ka.

PROMENE NA KOŽI se javljaju uporedno sa oralnim erupcijama. Kod nekih bolesnika pro­mene se mogu do kraja života lokalizovati isključi­vo na oralnoj sluzokoži. Kožne promene mogu biti malobrojne ili pokrivati celu kožu. Multiformni eri- tem po koži se javlja simetrično, pre svega na volar- noj i dorzalnoj strani ruku i nogu, zatim na koži vra­ta i lica i na polnim organima, promene se javljaju znatno rede na trupu, a gotovo nikad na kosmatim delovima. I na koži je izražen polimorfizam prome­na u vidu: crvenila, makula, bula, vezikula i papula. Makule su veličine sočiva do kovanog novca. Crve­ne su nešto izdignute od okoline. Na centralnom de­lu makule se javlja udubljenje ljubičaste ili bledo- žućksate boje. Tako nastala promena podseća na kokardu. Slično ostalim dermatozama, prskanjem bula odnosno vezikula nastaju erodovana mesta, koja se ubrzo pokrivaju žućkastohemoragičnim krustama. Bolesnici namaju bolova. Od smetnji iz­ražen je osećaj žarenja i pečenja.

STEVENS-JOHNSON-ov SINDROM - to je izrazito težak oblik multiformnog eritema koji se u 70% slučajeva završava i letalno. Ovu eritemu, pored oralnih i kožnih promena prate i promene na oku i polnim organima. U ovih bolesnika očni kapci su otečeni i izrazito crveni. Javljaju se i vezikule, či­jim prskanjem ostaju lezije prekrivene krustama. Izražena su i krvarenja u konjuktivama. Javljaju se i dublje lezije oka sa iritisom i iridocyclitisom. Mogu nastati i promene na rožnjači sa delimičnim ili pot­punim gubitkom vida.

Na polnim organima javljaju se ulceracije i ne­kroze koje su pokrivene fibrinoznim eksudatom.

promene na uretri kod muškaraca izazivaju hematu- riju i retenciju mokraće. Usled promena na sluzoko- ži digestivnog trakta pojavljuju se digestivne tegobe u obliku: muke, povraćanja, smetnji pri gutanju, he- matemeze, bola u trbuhu i krvavih proliva.

LEČENJE

Osnovni terapijski zahvat se sastoji u iznalaže­nju kauzalnog agensa. To podrazumeva isključenje leka ili antigena koji je izazvao senzibilizaciju i si.

Ostalo lečenje je simptomatsko. Obolela mesta se ispiraju blagim neiritirajućim antisepticima (vo­deni rastvor vodonik peroksida). Ova mera ima za cilj da spreči sekundarnu infekciju i otkloni neprija­tan zadah iz usta.

Radi umirenja subjektivnih tegoba, obolela mesta treba premazivati anestetičkim sredtvima. Za to je prikladan Lidocain u obliku 5-procentne masti (fabrički naziv Xylocain). Još prikladniji je Tetra- cain-hlorid (fabrički naziv Gingicain) koji se apli- kuje u obliku spreja.

Terapijski program obuhvata i nadoknadu teč- nosti, jer bolesnici usled obilne salivacije i eksuda- cije, izgube dosta tečnosti. Bolesnicima se preporu­čuju tečni napici u obliku mleka, čajeva, voćnih sokova i slično.

Kortikosteroidi su indicirani samo u težim slu­čajevima. naročito ako postoje lezije na oku i ugro­žen vid.

Нема коментара: