четвртак, 4. април 2019.

Nazalne i septalne frakture kod dece (prelomi nosa i septuma)

Imajući u vidu da nos zauzima istaknuti položaj na licu, podložan je povredama i zato se nazalna trauma relativno često de­šava.

Gornja trećina nosa ima koštani okvir ko­ji čine nosne kosti, koje se lateralno spaja­ju sa processus maxillarisom, a superiorno sa processus frontalis-om. Donje dve treći­ne nosa ima hrskavičavu podlogu koju pru­žaju cartílago lateralis i cartilago septalis ili quadrangularis. Ova poslednja spaja laminu perpendicularis etmoidne kosti sa vomerom.

Nazalne traume mogu da uzrokuju ob­ilna krvarenja iz nosa, praćena edemi­ma okolnog tkiva i pacijenti moraju hit­no biti pregledani radi dijagnostike i pru­žanja prve pomoći. Palpacija nosa i lica i određivanje postojanja udruženih trau­ma (fraktura), posebno etmoida, orbite, mandibule i ductusa lacrimalisa, može postaviti tačnu dijagnozu. Pravovremena dijagnoza i adekvatno lečenje pomažu da ne dode do funkcionalnih promena ili kasnijih estetskih problema. Potrebno je uzeti detaljnu anamnezu, uključuju­ći precizno vreme kada se povreda dogo­dila, tip epistakse, eventualne prethodne traume ili operacije nosa.

Nazalne frakture takode mogu da se do­gode i prilikom porođaja i to su frakture po tipu „zelene grančice" sa pomeranjem pi­ramide nosa lateralno. Lečenje se sastoji od palpatornog pomeranja nosa ka srednjoj li­niji i vraćanja u centralni položaj, sa even­tualnom fiksacijom nakon toga.

Kada dete nauči da hoda, dolazi do po­rasta nosnih trauma koje uzrokuju devija­ciju ili subluksaciju nosnog septuma i/ili depresiju nosnih kostiju. Kod dece škol­skog uzrasta traume se mogu desiti i bez većih spoljnih povreda nosa. Ipak, kod no­snih povreda, pored septalne alteracije i dislokacije, mogu se videti edem i ekhimo-za, deformacija nosa, krepitacije i potkožni emfizem. Pregledu treba da prethodi aspi­racija nosa i po potrebi upotreba vazokon-striktornih kapi.

Rendgen ne pokazuje uvek frakture ko­je daju kliničke manifestacije. Povrede hr­skavice se ne vide na radiografiji i zato preovladjuje klinička dijagnoza. Razilaženja između kliničkog i radiološkog nalaza se često dešavaju i to treba uvek imati na umu.

Stavljanjem prstiju na obe strane nosnih kostiju mogu se osetiti ili čak i čuti krepita­cije. Pregled je potrebno obaviti što je pre moguće posle traume, jer edem koji se če­sto javlja kasnije znatno otežava pregled i postavljanje dijagnoze. Ako je već prisutan jak edem, dijagnostiku je moguće odložiti za najdalje 2-3 dana. Ukoliko nema jakog ede­ma, povredu i prelom nosnih kostiju treba resiti odmah, a moguće odlaganje ne srne biti duže od 5 dana od momenta povređi­vanja, jer konsolidacija nosnih kostiju poči­nje posle ovog perioda, a rezultat je često loše pozicioniranje kostiju sa deformitetima koji se teško ispravljaju. Lečenje sprovede-no u pravo vreme ne ostavlja posledice.

Kod dece se repozicija nosnih kostiju nakon traume obavlja u opštoj endotrahe-alnoj anesteziji, sa ciljem da se obezbedi normalna disajna funkcija i originalna for­ma nosa. Intervencija se izvodi čvrstim in­strumentom podižući spuštenu kost ili pal-patorno pritiskanjem devirane kosti, dok se ne postigne normalna anatomska pozicija. Ukoliko je došlo do težih povreda nosa sa velikim devastacijama, neophodno je iz­vesti tzv. »otvorenu« operaciju sa svim rad­njama i manipulacijama koje će dovesti do što boljeg rezultata. Nakon završene inter­vencije, vrši se obostrana tamponada i spoljna fiksacija, a postoperativno adekvat­na antibiotska zaštita antibioticima širokog spektra i analgeticima. Tamponada se ukla­nja nakon četiri do pet dana, a spoljna fik­sacija nakon sedam dana.

Нема коментара: