понедељак, 1. април 2019.

Tuberkuloza kože

Tuberkuloza kože je infektivno obo­ljenje koje izaziva. Mycobacterium tuber­culosis (humani tip, izuzetno bovini tip).

Primarne tuberkuloze koze se javlja­ju kod osoba koje ranije nisu bile infici­rane i nisu vakcinisane (BCG) i kod ko­jih je intradermal™ test tuberkulinom negativan. Sekundarne tuberkuloze koze nastaju kod pacijenata koji supreležali pri­marni tuberkulozni infekt, ili su vakcinisa-ni, a tuberkulinski test je pozitivan. Kod oboljenja iz ovih dveju grupa u lezijama se može naći M. tuberculosis. Tuberhdidi predstavljaju treću vrstu tuberkuloze kože: oni se javljaju kod osoba koje su preležale tuberkulozu, u Ieziji se ne nalazi M. tuberculosis, dok je tuberkulinski test jako pozitivan

U toku poslednjih godina, broj tuber­kuloznih bolesnika je u porastu.

PRIMARNE TUBERKULOZE KOŽE
Primarni tuberkulozni kompleks (Tuberkulozni šankr)

Primarni tuberkulozni kompleks kože nastaje spoljnom inokulacijom AL tuberculosis, kod osoba koje dotad nisu bile inficirane. U današnje vreme ova forma bolesti se sreće izuzetno; u eri pre uvođenja BCG vakcinacije javljala se pretežno kod dece. Oboljenje nastaje na mestima pretho­dne povrede: bušenje uva, cirkumcizija, tetovira­nje, vađenje zuba. Nekada se javljalo na tonzili, usled infekcije mlekom tuberkuloznih krava. Promené na koži počinju tnflamovanim čvo-rićem, koji se pretvara u ulceraciju prekrivenu mrkom krustom (primarni afekt). Prisutan je uni­lateralni regionalni limfadenitis, koji je bezbolan. Tuberkulinski test je u početku negativan (aner-gija), a kasnije postaje pozitivan. Subjektivne te­gobe su odsutne.

Tok bolesti je obično povoljan, ali se može komplikovati meningealnom ili milijaraom tu­berkulozom.

Histologija. U ranoj raži ćelijski infilrat je nespecifičan, ali bogat bacilima. Nekoliko nede­lja kasnije razvija se tipičan tuberkul sastavljen od epiteloidnih ćelija i limfocita; tada i bacili pos­taju malobrojniji.

Diferencijalna dijagnoza. Protrahovan tok i odsustvo znakova akutne inflamacije eiimmišu bakterijsku infekciju. Treba imati u vidu sifUisni primarni kompleks i superinficirani herpes simplex.

SEKUNDARNE  TUBERKULOZE KOŽE
Tuberculosis verrucosa cutis

Tuberculosis verrucosa cutis nastaje spoljnom inokulacijom bacila. Javlja se kod ljudi koji dolaze u kontakt sa za­raženim materijalom (stočari^ mesari, veterinari, anatomo-patolozi). 

Klinička slika. Na mes tu inokulacije se javlja jedan ili više inflamovanih čvo­rova, koji se pretvaraju u verukoznu ploču nepravilnih ivica. Obično se iz promené pri pritisku cedi gnoj (Slika 99). Promena se širi sporo, bez tenden­cije ka spontanom povlačenju, a u cen-tru se stvara cikatrijelna atrofija.

Histologija. Postoji epidermalna hi-perplazija, dermalni apscesi, a u dubljem delu tuberkulozno granulaciono tkivo. Tuberkulozni bacili su malobrojni.

Scrofuloderma (Tuberculosis gummosa cutis)
Scrofuloderma nastaje širenjem in­fekcije sa susednih, dubljih, obolelih tkiva (limfne žlezde, kosti, epididimis). Promené koje nastaju putem hematoge-ne diseminacije često se nazivaju tuber­culosis cutis gummosa, ali se klinički ne razlikuju od prethodnog oblika bolesti.

Klinička slika. Oboljenje se nekada viđalo relativno često, osobito kod dece. U tim slučajevima promené su nastajale per continuitatem i obično su se lokalizo-vale na vratu, koji tada podseća na vrat svi­nje (scrofa, g. - svinja, derma, g. - koža), zatim u aksilama i ingvinalnim predelima. Kod starijih osoba promené su češće na kupu i ekstremitetima i nastaju hemato-genom diseminacijom. Proces je unilate­ralan, rede simetričan, a sastoji se od mul-tiplih, ograničenih i bezbolnih čvorova, nad kojima je koža u početku normalna. Promené se postupno šire i srastaju s kožom, koja postaje crvena, zatim dolazi do kolikva-cije, fistula i sinusa iz kojih se cedi gnoj. Tok bolesti je prolongiran, a promené se završavaju stvaranjem neravnih i ružnih . ožiljaka, na kojima se vide »mostovi« zdrave kože između ugnutih ožiljačnih lezija.

Histologija. Na ivici promena se na­lazi tuberkulozno granulaciono tkivo, pa­ralelno s nespecifičnim inflamatornim in-filtratom. Tuberkulozni bacili su oskudni.

Diferencijalna dijagnoza. Gume kod sifilisa i dubokih mikoza, kao i supura-tivni hidradenitis, obično ne predstav­ljaju veći problem.

Lupus vulgaris (Tuberculosis luposa cutis)
Lupus vulgaris (lupus, 1. - vuk, vul­garis, 1. - običan) je najčešći oblik tuber­kuloze kože i javlja se kod osoba s do­brim imunitetom. Nastaje širenjem sa susednih ognjišta: limfne žlezde, kosti, skrofuloderma; može se takođe preneti limfogenim i hematogenim putem, kao i inokulacijom.

Klinička slika. Promené su najčešće na licu i vratu, ali se javljaju i na ostalim delo-vima tela. Mogu zahvatiti i bukalnu, nazal­nu i konjunktivalnu sluzokožu. Sreću se u. svim uzrastima i kod osoba oba pola.

Osnovna promena je traoslucidni čvo-rić želatinozne konzistencije i ružičasto--mrke boje, koji se naziva lupom. Lupomi se grupišuujasnoograničenupolicikličnu ploču, koja se širi centrifugalno, dok se u centru stvara cikatrijelna atrofija, često bez prethodnog ulcerisanja (Slika 100, 101 ). U nekim slučajevima nastaju ulce-racije prekrivene mrkom kmstöm. Poja­va svežih lupoma na ožiljku je karakte­ristična (tuberkuloza »ne poštuje svoj ožujak«). Postoje dva znaka koja omo­gućavaju identifikovanje lupoma. »Fe­nomen želea od jabuke«', pri vitropresiji promené eliminiše se entern, pa se vidi karakterističan želatinozan, transluci-dan lupom mrke boje, koji podseća na pečenu jabuku; »fenomen sonde«: pri pritisku obolelog tkiva sonda propada bez otpora kroz lupom, a u trenutku kad stigne do zdravog tkiva, bolesnik oseti oštar bol. Lupus vulgaris ima progre-dijentan tok, može trajati decenijama i dovesti do prostranih ožiljačnih plaža, sa lupomima, ulceracijama i krastama. Ako se promené na licu nalaze u bli­zini prirodnih otvora, nastaju mutilaci-je (kapci, usta); u predelu nosa i usne školjke proces razara i hrskavicu (Slika 102). Na starim ožiljcima može se raz­viti spinocelarni, a rede bazocelularai epiteliom ili sarkom.

Histologija. U gornjem đermu se na­lazi tipičan tuberkulom: centralno su lo-kalizovane epiteloidne i džinovske Lang-hansove ćelije s perifernim vencem lim-focita. Kazeozna nekroza može biti od­sutna, a tuberkulozni bacili se retko ot­krivaju. U epidermu se vide sekundarne promené; ili je stanjem i atrofičan, ili postoji akantoza sa vrlo izraženom hi-perkeratozom, a u nekim slučajevima i pseudoepiteliomatozna hiperplazija.

Diferencijalna dijagnoza. U zavis­nosti od starosti promené diferencijal-no-dijagnostički u obzir dolaze sarkoi-doza, lajšmanijaza, lepra; nodulo-ulce-rozni sifilidi u III stadijumu nikad na ožiljcima nemaju svežih čvorića (sifilis »poštuje svoj ožiljak«).

Tuberculosis ulcerosa orificialis
Javlja se kod infaustnih tuberkuloznih boles­nika, koji su u anergiji usjedf^g^edijentnpgto-, ka osnovnog oboljenja. Infekcija nastaje"spoïj-" nom inokulacijom (ispljuvak, feces, urin).

Klinička slika. U okolini prirodnih otvora, na koži i sluzokožama stvaraju se bolni čvorovi koji ulcerišu. Tuberkulinski test je negativan, a u pro-menama su bacili brojni.

Нема коментара: