уторак, 2. април 2019.

Koji su simptomi sunčanice?

Sunčanica je akutno oštećenje mozga izazvano sunčevim zračenjem.  Za vreme visokih temperatura, često čujemo da nam je  neophodna zaštita od sunca, a preporuka je da ne izlazimo po suncu od 12-17h - ali zašto? Kakve posledice može  da ostavi dugo izlaganje suncu?
Pored vidljivih simptoma, kao što su opekotine po telu, malaksalost, bol u glavi, jedan od ozbiljinih posledica koje mogu da se jave je sunčanica.

Sunčanica nastaje kao odgovor organizma na visoku temperaturu, i prekomereno izlaganje suncu glave i potiljka bez ikakve zaštite. Nisu sve osobe podložne brzoj sunčanici, ali deca, starije osobe sa honičnim bolestima, ćelave osoba i druge, svakako jesu.

Ono što je karakteristično za sunčanicu je da postoji i takozvana kasna sunčanica, koja je javlja pri spavanju ili tokom prvog sna.


Kada se javlja sunčanica?

Pošto se javlja kao odgovor na visoku temperaturu, svakako možemo da kažemo da se javlja prilikom dugog putovanja u prevoznim sredstvima bez klime, na moru, prilikom neadekvatne zaštite, takođe, i na planini, jer na planini ultraljubičasto (UV) zračenje se snažnije emituje.


Koji su simptomi sunčanice?

Nakon 6-12 sati od izlaganja suncu, sunčanicu možemo da prepoznamo po vrtoglavici, bolu u glavi, pojačanom znojenju, vrelim rukama i nogama, suvom kožom, crvenilo u licu, a može doći i do povraćanja. Svakako, telesna temperatura je povećana.

Pošto su sunčanici najpodložnija deca, roditelji veoma često sunčanicu pomešaju sa nekom infekcijom.

Ako se odmah ne reaguje sa adekvatnih lekovima i rashlađivanjem, može doći do kome ili smrti.

Kada primetimo da neko ima sunčanicu, osobu treba preneti u hladniju sobu, skinuti odeću sa nje, i dati hladne napitke. Telesna temperatura treba biti ispod 38 °C.



Kada se treba obratiti lekaru

Ako je telesna temperatura uvećana i nakon primene lekova (antipiretik) i rashađivanja. Tada može da se radi i o nekoj drugoj bolesti, kao što je crevna infekcija.
Ako dođe do dužeg gubitka svesti, jer onda to može biti znak pada krvnog pritiska.
Ako je povraćanje dugotrajno, jer se onda radi o težem obliku sunčanice.

Prevencija

Sunčanica se može izbeći adekvatnom zaštitom od sunca, kao što su šeširi, ako je osoba izložena direktno na suncu. Takođe, bitno je da što više osoba bude u hladovini ako je to moguće. Ako je osoba izložena direktno na suncu, ali je sprečena da nosi šešir ili slično, potrebno je stalno rashlađivati kosu, glavi i potiljak vodom. Veoma je bitno piti puno tečnosti.

Dan posle sunčanice nije preporučljiv za sunčanje, već je potrebno biti u rashladnoj prostoriji i piti dosta tečnosti. Takođe, koristiti adekvatnu zaštitu.

Нема коментара: