среда, 10. април 2019.

Dentalni plak

Dentalni plak je bezbojna, ponešto opalescent- na, ljigava naslaga koja se taloži na zubima, ali i na drugim mestima u usnoj duplji, naziva se još i bak­terijski odnosno mikrobni plak. Ove naslage mogu biti obojene hranom i hromogenim bakterijama.

Poslednjih godina pojavila su se nova saznanja koja više osvetljavaju ulogu dentalnog plaka u na­stajanju parodontopatija. Razvila se hipoteza da po­stoje dve vrste plaka: nespecifičan i specifičan den­talni plak.

Hipoteza o specifičnom dentalnom plaku ističe da su samo neke vrste dentalnog plaka patogene i da njihovo patogeno dejstvo zavisi od prisustva ili od dovoljne količine nekih specifičnih mikroorganiza­ma u njima. Ovakva vrsta plaka prouzrokovaće pa­rodontopatije, jer ti specifični mikroorganizmi den­talnog plaka stvaraju supstance koje prouzrokuju razaranja parodoncijuma. Po ovoj teoriji utvrđeno je da je Actinobacillus actinomycetemcommitans jedan od bitnih uzroka lokalizovane juvenilne paro­dontopatije.

Postoji i podatak daje broj bakterija na obole- lim mestima parodoncijuma dvostruko veći nego na zdravim mestima. U obolelim mestima ima manje koka, a više pokretnih štapićastih mikroorganizama i spiroheta.

Na zdravim mestima parodoncijuma flora se sastoji uglavnom od gram-pozitivnih fakultativnih štapićastih mikroorganizama i koka. One čine 75% svih bakterija. Na mestima gde je prisutan samo gingivitis, njihov broj se smanjuje na 44%, a gde je parodontopatija, na samo 10 do 13%. ovo smanjiva- nje je praćeno povećanjem gram-negativnih štapi­ća, od 13% na zdravim mestima, na 40% na mesti­ma sa gingivitom i 65% kod lokalizovane juvenilne parodontopatije.

Ovaj procenat se povećava na preko 74% u obolelih od napredovale parodontopatije.

Značajna su i saznanja na koji se način odvija kolonizacija i prodor mikroorganizama u parodon- cijum. To se može odigrati na tri načina:

 NASELJAVANJEM I PRIPAJANJEM BAKTERIJA U PARODONCIJUMU. Gingival- na tečnost teče od dna ka otvoru gingivalnog sulku- sa odnosno parodontalnog džepa. Da bi iz tog regio- na bakterije izbegle da ih tečnost izbaci, moraju da se pričvrste na nekim mestima ove regije. Ova nji­hova sposobnost pripajanja za površinu mekog ili tvrdog zida sulkusa odnosno parodontalnog džepa jedan je od faktora virulencije. Ovo pripajanje bak­terija može da se odigra na korenu zuba ili na povr­šini mekog tkiva, ali i na dentalnom plaku koji tu već od ranije postoji. Prva kolonizacija bakterija je na pelikuli zuba. Na već prisutnom plaku odigrava se koagregacija odnosno pripajanje novih bakterija.
 INVAZIJOM ILI PRODOROM BAKTE­RIJA U PARODONCUUM kroz ulceracije u epi- telu gingivalnog sulkusa ili epitela džepa, ali i kroz međućelijske prostore. Dokazan je direktan prodor npr. Actinobacillus actinomycetemcommitans, ali i nekih drugih bakterija, prodorom u tkivo parodon­cijuma odvija se njihovo direktno delovanje.
 NEUTRALIZACIJOM ODBRAMBE- NIH MEHANIZAMA DOMAĆINA. Savladava­njem odbrambenih mehanizama domaćina, bakteri­ju uspeju da izbegnu i prevaziđu odbranu. Ovo se ostvaruje tako što mikroorganizmi produkuju leu- kotoksin koji uništava polimorfonukleare i 1 imfoči­te. Mehanizam oštećenja tkiva domaćina se odvija direktnim razaranjem tkiva, ali i oslobađanjem bio­loški aktivnih supstanci iz ćelije tkiva domaćina. Tako neki produkti bakterija sprečavaju rast ili re­mete metabolizam ćelija tkiva domaćina. Takvi su: amonijak, masne kiseline, peptidi, indol, isparljiva jedinjenja sumpora itd. bakterije produkuju i neke enzime (proteaze, kolagenaze) i dr. koji imaju slič­no dejstvo. Pod dejstvom endotoksina koji se oslo­bađa iz makrofaga i monocita nastaju interleukin i prostaglandin, koji su odgovorni za resorpciju alve­olarne kosti, ali oni mogu da aktiviraju ili inhibiraju i neke imune ćelije organizma.
U daljim istraživanjima pokušava se:

-    Da se stvore mutantni oblici mikroorganiza­ma koji se neće međusobno spajati-slepljiva- ti,

-    Iznalaženje sredstava koja sprečavaju aku­mulaciju mikroorganizma i stvaranje dental­nog plaka,

-    Pronalaženje antiinflamatomih nesteroidnih , lekova, sa ciljem da se spreči stvaranje pro-

staglandina i

-    Imunizacija, koja podrazumeva stvaranje specifičnih vakcina.

U opisivanju dentalnog plaka najčešće se raz­matraju:


Stvaranje ¡ lokalizacija dentalnog plaka;

Bakteriologija dentalnog plaka; Organski i neorganski sastav dentalnog pla­ka; i:

-    Mineralizacija dentalnog plaka (zubni ka- meriac i subgingivalni konkrementi);

-    Ostale meke naslage značjane za stvaranje dentalnog plaka;

 Patogeno delovanje dentalnog plaka

Нема коментара: