среда, 3. април 2019.

Edem pluća (oedema pulmonum)

Edem pluća je patološko stanje u kome postoji abnormalna količina ekstra-vaskularne tečnosti u plućima, tj. kada je količina transudirane tečnosti veća od količine koja se može odstraniti lim-fom.Da bi se razumela patogeneza edema pluća potrebno je poznavati strukturu al-veolokapilarne membrane. Na nivou alve-olokapilarne membrane jasno se raspozna­ju tri sloja koja razdvajaju tečnost (krv) u kapilarnim i vazduh odnosno gas u alveo­lama.

U normalnim uslovima postoji ravnote­ža između intersticijumske tečnosti filtrova-ne iz kapilara (voda, elektroliti, koloidni rastvori, ali ne i krupniji molekuli protei­na i dr.) i odnošenje viška tečnosti limfom tako da se održava konstantan volumen tečnosti.

U edemu pluća dolazi do poremećaja te ravnoteže. Razlikuju se tri stadijuma u raz­voju edema pluća. Treći stadijum deli na se dva dela.

U prvom stadijumu postoji povećana ma­sa tečnosti i koloida koji iz kapilara krvi prelaze kroz kapilarnu membranu u inter-sticijum. Međutim, postoji i povećan odvod te tečnosti limfnim sudovima tako da se, ukoliko ima malo povećanje intersticijum­ske tečnosti, ona ne zadržava (slika 1).

Drugi stadijum nastaje onda kada pun kapacitet limfnog uklanjanja tečnosti bude dostignut i premašen. Tada tečnost i kolo-idi počinju da se nakupljaju najpre u ras­tegljivom rastresitom intersticijumskom prostoru koji okružuje bronhiole, arterio­le i venule.

Treći stadijum nastaje kada se dalje po­većava količina tečnosti koja prelazi kapa­citet rastresitog dela intersticijumskog pro­stora i izaziva nakupljanje tečnosti u stešnjenom alveolokapilarnom interstici­jumskom prostoru šireći te, inače „stegnu­te", tj. manje rastegljive uske prostore.

Smatra se da postoje dva tipa ulaska teč­nosti u alveole. Jedan je indirektan preko epitela bronhiola koji pruža manji otpor tečnosti, a drugi je direktan - savladavan­jem otpora i prekidanjem uskih „stešnje-nih" veza na alveolokapilarnoj membrani.

U stadijumu 3a tečnost koja prodire u al­veole nakuplja se u uglovima alveola, a u stadijumu 3b edem preplavljuje cele alve­ole koje bivaju ispunjene tečnošću. Time je edem pluća potpun.

U ovakvom razvoju edema pluća od­lučujuću ulogu ima grada alveolokapi-larne membrane kojom je određen redo-sled nakupljanja tečnosti. Međutim, u ko­jim će anatomskim delovima pluća da se razvije edem zavisi i od protoka krvi pri uspravnom položaju tela. Zbog različitog uticaja težine krvi, pluća sa vazduhom i samog vazduha, edem počinje u bazal-nim delovima pluća, a tek kasnije zahvata proksimalnije delove. Tako, plućni edem obično nastaje u bazalnim delovima plu­ća gde je pritisak i protok krvi normalno veći i daleko nadvladava pritisak u alveo­lama.

Etiološka podela edema pluća i patogeneza

Kardijalni edem pluća: 1. Povišen   plućni   kapilarni   pritisak (>8 mmHg).

Nekardijalni edem pluća:

1. Oštećenje i pojačana popustljivost ka-
pilara:

-   Pneumonije,

-   Toksini (zmijski otrov),

-   Aspiracije kiselog želudačnog sadržaja,

-   Šokna pluća u traumi,

-   Diseminovana intravaskularna koagula­cija,

-   Akutni hemoragijski pankreatitis.

2. Smanjenje koloidnoosmotskog pritiska:

-  Bolest bubrega, jetre.

3- Poremećaj oticanja limfe iz pluća: -Limfagitis,

-  Limfatička karcinomatoza.

4. Druga stanja:

-   Posle anestezije,

-   Posle kardiohirurškog zahvata,

-   Cerebrovaskularni inzult,

-   Eklampsija,

-   Prekomerna doza narkotika itd.

Svi ovi etiološki činioci remete neki od bitnih činilaca koji učestvuju u patogene-zi plućnog edema. Kada je reč vaskulnim činiocima, najvažnija je veličina pritiska u plućim kapilarima. Noramaln pritisak u plućnim kapilarima iznosi do 8 mmHg, a edem pluća nastaje kada vrednost pritiska prede 28 mmHg. Iz ovog proizlazi da bez-bednosna granica iznosi oko 20 mmHg, za koliko pritisak u plućim kapilarima treba da se poveća da bi započeo edem pluća, ali to uveliko zavisi od toka limfe.

Klinička slika

Prvi stadijum može proticati potpuno kli­nički neupadljivo, pošto se u osnovi nalazi intersticijalni edem sa dobrom limfatičkom drenažom, dok su alveolarni prostori još uvek zaštićeni kompaktnom strukturom pnenumocita. Međutim, kod bolesnika se uočava dispnea i hiperventilacija, mogu da se jave vlažni šušnjevi pri bazama, a rend­genski nalaz pokazuje zastojne hiluse i mr-Ijasta zasenčenja oko velikih bronhija i krv­nih sudova.

Drugi stadijum praćen je izra­ženom dispneom koja čak deluje kompen-zatorno jer omogućuje bolje oticanje i drenažu limfe u ductus thoracicus. Auskul-tatorno postoji bogat nalaz na plućima sa masom vlažnih šušnjeva koji se od baze pluća penju prema srednjim partijama i vr­hovima pluća. Rendgenski se zapažaju Ker-lijeve linije kao znak zastoja u limfnim su­dovima.

Treći stadijum čini razvijena klinička sli­ka: bolesnik se guši, davi, pokušava da is-kašlje nešto penastog ispljuvka. Često je is-pljuvak pomešan sa nešto sukrvičave tečnosti. Auskultatorno postoji obilan pluć­ni nalaz vlažnih šušnjeva. Rendgenski se nalazi leptirasta senka sa obe strane pluća, a ponekad i „Fantomski tumori" koji se re­lativno brzo povlače na terapiju. Edem pluća remeti funkciju mnogih or­gana, a naročito je poremećena plućna



funkcija. Pored preplavljenosti pluća, sa smanjenom rastegljivošću razvija se alveo­larna i arterijska hipoksija. Bolesnik u po­četku prolazi kroz stadijume respiratorne alkaloze, zatim respiratorne acidoze i na kraju se javlja metabolička acidoza. U te­škom obliku može da se razvije oligurija, mentalna konfuzija i stanje kardiogenog šoka. U plućnom edemu pre kardiogenog šoka arterijski pritisak je obično povećan zbog izražene vazokonstrikcije.

Za lekara praktičara veoma je važno raz­likovanje kardijalnog i nekardijalnog edema pluća, odnosno razlikovanje astmatičnog napada od akutnog edema pluća (tabela I).

Lečenje

Kako je u pitanju urgentno kardiopul-monalno stanje koje zahteva hitnu reani-maciju, ovakvog bolesnika treba smestiti u jedinicu intenzivne nege. Redosled tera­pijskih mera je sledeći:

Bolesnika treba postaviti u sedeći po­ložaj sa spuštenim nogama, mada i sam bolesnik teži tom položaju.
Osloboditi disajne puteve aspiracijom sekreta i dati kiseonik. Ponekad je po­trebno asistirano disanje.
Morfijum u frakcionisanim dozama od 5 mg i.v. do maksimalne doze od 30 mg /.ft Morfijum ima vazodilatatoran efe-kat, smanjuje arterijski otpor i smanju­je dotok venske krvi u srce. Takode, smanjuje simpatičku stimulaciju i pod-stiče vagotoničan efekat. Svojim anal-getskim i narkotičkim delovanjem mor­fijum smanjuje reflekse koji od mo­ždane kore idu preko autonomnog ner-vnog sistema, tako da bolesnik vrlo br­zo oseti olakšanje.
Zatim se daju diuretici: Lasix u dozi od 40-60 mg u toku dva minuta. Diureza počinje posle pet minuta, dostiže vrh oko 30. minuta i traje oko dva sata.
Sem diureze Lasix izaziva vensku dila-taciju i smanjuje postopterećenje i time rasterećuje srce.

Vazodilatatori: daje se Nitroglycerin kao bolus injekcija u dozi od 1 mg po­lako i.v. ili infuzijom 10-15 mg u 300 mil 5% glycosae, koji bitno redukuje predopterećenje i rasterećuje srce. Po­nekad se daje i infuzija natrijum-nitro-prusida kada postoje uslovi za hemo-dinamsko praćenje, koji smanjuje predopterećenje i postopterećenje.
Venepunkcija: evakuiše se do 500 mil krvi i na taj način se rasterećuje srce.
Podvezivanje ekstremiteta ima sličan efekat kao venepunkcija. Izvodi se na taj način što se naduva manžetna apa­rata za merenje krvnog pritiska pribli­žno 10 mmHg niže od dijastolne vred-nosti krvnog pritiska što zaustavlja venski priliv. Svakih 15 do 20 minuta se menja ekstremitet.
Aminiphyllin se koristi naročito ako postoji bronhospazam ili postoji neja­sna diferencijalna dijagnoza između edema pluća i bronhijalne astme. Sem toga, aminofilin ispoljava direktno sti­mulativno dejstvo na miokard i izaziva

Нема коментара: