среда, 3. април 2019.

Nenefrotska proteinurija (prisustvo proteinu u urinu)?

Proteinurija je termin koji označava prisustvo proteina u urinu. Čest je slučaj blaga do srednja proteinurija (tj. veća od 150 mg, ali manja od 2,0 g/dan), bez abnormalnosti u sedimentu mokraće, hipertenzije (povišeni krvni pritisak), ili snižene funkcije bubrega.

Proteinurija se javlja pri uspravnom položaju (ortostatska proteinurija), ili pri ležećem i uspravnom položaju (stalna proteinurija).

Statistički podaci o broju obolelih od ovog stanja nedostaju.

Koji su simptomi i znaci nenefrotske proteinurije?
pacijenti mogu da primete da im urin penuša prilikom mokrenja
uporedo mogu da postoje znaci i simptomi naslednih, ili multisistemskih bolesti, uključujući šećernu bolest, amiloidozu, reumatoidni artritis, ili karcinome različitih lokalizacija
ovaj tip poremećaja može biti stalan, ili prolazan
Kako se postavlja dijagnoza nenefrotske proteinurije?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim pregledom nije dovoljna da se postavi dijagnoza, već se ona postavlja na osnovu laboratorijskih analiza.

Ukoliko postoji potreba za dodatnim analizama kako bi se utvrdilo šta je u osnovi ovog poremećaja, one se sprovode.

Kako se leči nenefrotska proteinurija?
Ortostatska proteinurija ima dobru prognozu i obično sa vremenom nestaje.

Perzistentna i stalna proteinurija sugeruše da postoji ozbiljnija bolest u pozadini, a biopsija često otkriva strukturne lezije bubrega.

U primarnim glomerularnim bolestima prognoza je odlična dok izlučivanje proteina mokraćom nije visoko (manje od 2,0 g/dan), a slabljenje bubrežnih funkcija je relativno retko.

Kako je pogoršanje verovatnije kod pacijenata sa proteinurijom preko 2,0 g/dan, mnogi nefrolozi ograničavaju biopsiju bubrega samo na ovu podskupinu.

Leči se osnovna bolest koja je dovela do razvoja ovog stanja.

Нема коментара: