понедељак, 1. април 2019.

Haemangioma infantile (Infantilni hemangiomi)

Hemangiom je benigna vaskularna leoplazma, sastavljena od tkiva koje normalno postoji u tom predelu, mada îe pokazuje rast prave neoplazme. Prolazi kroz inicijalnu proliferativnu fazu, mada postoji brza proliferacija endotelijalnih ćelija; njoj sledi involutivnafaza, i toku koje prestaje proliferacija ćelija,

1 javlja se fibrozno tkivo koje odvaja 'askularne prostore obložene endoteli-alnim ćelijama (nekadašnji kavernozni ngiomi).

Hemangiomi se najčešće javljaju na glavi i vratu, zatim na trupu i ekstremi­stima, a mogu nastati i na bukalnoj i ge­nitalnoj sluzokoži. Obično se ne vide na ođenju, već se javljaju 2-4 nedelje ka-nije. Lezija počinje kao ružičasta ma-ula, koja se pretvara u jasno crvenu ku-olastu promenu ili u plak različitih di-lenzija, čija je površina glatka ili lobu-rana. Ima karakterističan tok: fazu ras

2  stabilni period (do 20. meseca) i period spontane regresije. Do 7. g. života povlači se kod 70%, a do 9. g. i kod 98% dece. Što re­gresija počne ranije, iščezavanje će biti brže, a kozmetski rezultat bolji. Kad je rezolucija kompletna, posle povlačenja promené koža može biti normalna, ali može ostati laka atrofija s teiangiakta-zijama. Uproliferativnoj fazi na heman-giomu se može javiti ulceracija i reku-rentna krvarenja; moguće su i infekcije. Kutani hemangiomi mogu biti površni, kad se proces odigrava u papilarnom đermu i duboki kad se nalazi u retikular-nom đermu i supkutisu. Kod dubokih oblika hemangiom je u obliku čvora nad kojim je koža normalne boje ili pla-vičasta. Uz multiple hemangiome mogu se javiti i promené na unutrašnjim or­ganima.

Diferencijalna dijagnoza
Naevus flammeus je prisutan na rođenju, meke je konzistencije i stabilan, i kao što je rečeno, predstavlja malformaciju, dok je hemangiom svetio crven, u toku prve go­dine postaje tamniji, a konzistencija je gu-tnasta; on predstavlja benignu vaskulamu neoplazmu. Ova razlika u njihovom nasta­janju je razlog za različit terapijski pristup.

Lečenje
Kad su hemangiomi mali, sporog rasta i bez komplikacija, čeka se spontana involucija. Kod hemangioma koji brzo rastu, kad je lokalizacija nepo­voljna (očni kapci i orbita) ili postoji opasna visceralna lokalizacija potrebno je dati terapiju. Preporučuju se sledeći postupci: sistemski kortikosteroidi, interferon-alfa, laserska terapija, hirurška ekscizija, kriohirurgija i dr.

Нема коментара: