уторак, 9. април 2019.

Degenerativna oboljenja pljuvačnih žlezda

To su oboljenja pljuvačnih žlezda u toku kojih nastaje uništenje žlezdanog tkiva, što ima za posle­dicu znatno smanjenje ili potpun prestanak lučenja pljuvačke.

U ovu grupu dolazi oboljenje poznato po šved­skom oftalmologu kao Sjegrenov (Sjogren) sin­drom.

Bolest je nepoznete etiologije. Bolest može biti nasledna, a u etiologiji se pominje nedostatak vita­mina A i alergija. Smatra se daje bolest u vezi sa en­dokrinim poremećajima jer se najčešće javlja u že­na za vreme menopauze. Ima mišljenja da je ovo oboljenje autoimune prirode tj. da nastaje kao reak­cija na antigene koji potiču od sopstvenog tkiva. Sjergenov sindrom se karakteriše promenama u su­znim žlezdama i sušenjem usta, promenama u su­znim žlezdama, sa sušenjem konjuktiva i promenŽN ma od strane lokomotomog sistema sa deformaci­jom zglobova. Bolest počinje bilateralnim otokom pljuvačnih žlezda koji se gubi posle 10 do 15 dana.

U ustima obolelih usled smanjene količine pljuvač­ke, nastaje sušenje usta. Sluzokoža postaje sjajna, kao daje polirana, pri pregledu se instrumenti lepeJ za oralnu sluzokožu. Usled smanjenog lučenja pljj> vačke, nastupaju poremećaji u govoru i ishrani. Pri govoru su bolesnici prinuđeni da uzimaju po gutljaj vode. Izraženi su i poremećaji u ukusu jer nedostaje pljuvačka koja bi rastvarala hranu i tako omogućila percepciju ukusa.

Smanjeno lučenje suza dovodi do inflamator- nih promena u oku. Konjuktive su suve, crvene i bez sjaja. Izražene su subjektivne tegobe u vidu pecka­nja. Usled sušenja konjiktive se slepljuju, pa jutar­nje otvaranje očiju ide otežano. U uglovima oka se stvaraju kraste. Promene u oku su veoma teške i vremenom mogu dovesti do gubitka vida.

Promene na zglobovima manifestuju se defor-\ macijama. Smanjuje se i pokretljivost zglobova. Najčešće su zahvaćeni nožni zglobovi, samo izuzet­no ankiloza može da zahvati i temporomandibular- ni zglob.

Oboleli od Sjegrenovog sindroma nettaekuho»- luju i od sklerodermije, sistemskog eritematoznog lupusa, hroničnog hepatita i nekih drugih oboljenja vezivnog tkiva.

Lečenje zavisi od etiologije bolesti. Najpre tre­ba pokušati da se ustanovi uzrok bolesti, pa zavisno od njega i planirati terapiju. Kako najčešće nije mo­guće postaviti etiološku dijagnozu bolesti, to je i le­čenje simtomatsko. Ukoliko je salivama funkcija očuvana pokušava se sa stimulacijom pljuvačne se- krecije. Daje se Prostigmin (Neostigmin metylsul- fat) tri puta dnevno po jedna tableta od 15 miligra- ma. Dobri rezultati se postižu i premazivanjem oralhog epitela sa 5% rastvorom prostigmina.

Radi zaštite oralnog epitela koristi se i vitamin A i to tako što bolesnici tri puta na dan posle jela stave na jezik po 30 kapi ovog vi tamina. Jedan mili­litar toga rastvora sadrži 100.000 U vitamina A.

Pored sijalogoga, bolesnicima se daje veštačka pljuvačka odnosno veštačke suze.

U veomateškim slučajevima se koriste i imu- nosupresivna sredstva.

Bolesnicima (naročito ako su izražene artritič- ne tegobe) daju se i kortizonski preparati. Kortizon- ski preparati (dexametazon) iako ne deluju na osnovne promene, olakšavaju artritične tegobe.

Нема коментара: