недеља, 31. март 2019.

Hipersenzitivni (alergijski) vaskulitis

To je heterogena grupa vaskulitisnih sin­droma koji su udruženi sa reakcijom pre- osetljivosti posle izlaganja nekom anti­genu: infektivni agens (bakterija, virus, pa­razit), lek (penicilin, sulfonamidi, antireu- matici)  sopstveni antigeni (DNA, imuno- globulini, tumorski antigeni). Zahvaćeni su uglavnom mali krvni sudovi kože, a osHtJe lokalizacije (zglobovi, bubrezi, GIT) su blaže u odnosu na druge sistemske h- skulitise. Histološki, je reč o leukocitokla- stičnom vaskulitisu sa fibrinoidnom nekro­zom krvnih sudova, infiltracijom neutrofila i ekstravazacijom eritrocita, što dovodi do pojave palpabilne purpure.

Klinička slika
U kliničkoj slici dominiraju opšti simto- mi i purpura (vezikule, hemoragične bule, ulceracije, makule) praćena svrabom ili bo­lom, uglavnom na donjim ekstremitetima i u sakralnoj regjH i altraigije Jgjupnih zglo­bova. Abdominalni bol u vidu kolike pra­ćen mukom, povraćanjem, pojavom krvi i sluzi u stolici javlja se u sklopu erozivnog enteritisa, koji se može komplikovati ileo- ilealnom intususcepcijom. U oko 50% slu­čajeva zahvaćeni su bubrezi, sa pojavom mikro ili makrohematurije, proteinurije, nekad bubrežne insuficijencije. Najčešća podgrupa alergijskog vaskulitisa je He- noch-Schonlein-ova purpura, koja se javlja uglavnom kod dece 1 ima tendenciju rect- diviranja. Dijagnoza se može potvrditi bi- opsijom kože.

Lečenje
 Ukloniti potencijalni antigen (lek, leči- ti infekciju) i uvesti glikokortikoide u početnoj dozi od 0,5-1 mg/kg.
 U slučaju refrakternosti na terapiju a postoji oštećenje unutrašnjih organa, uvode se citostatici i plazmafereza. Prognoza je uglavnom dobra. Kod težeg oštećenja bubrega, i pored imunosupresivne terapije, može doći do hronič- ne bubrežne insuficijencije.

Нема коментара: