недеља, 7. април 2019.

Bolovi u grudima

Bol u grudima je jedan od najčešćih simptoma zbog koga se bolesnici obra­ćaju lekaru. Prilikom pregleda boles­nika koji se žali na bol u grudima treba imati u vidu: raznolikost oboljenja koja ga mogu uzrokovati, različitu percepciju bo­la od strane bolesnika, atipično ispoljavanje bolesti, istovremeno postojanje razli­čitih oboljenja, kao i zapažanje da jačina bola nije uvek proporcionalna stepenu težine bolesti. Lekar mora da nastoji da utvrdi etiologiju ovog simptoma i da, u slučaju postojanja ozbiljnog obolje­nja, pacijenta hitno preveze u najbližu bol­nicu.

Visceralni bol. Visceralna aferentna vlak­na su prisutna u simpatičkim i parasimpatičkim vlaknima koja inervišu grudni koš. Ova nemijelinizovana vlakna obezbeduju prenošenje senzacije koje potiču od srca, perikarda, pluća i svih visceralnih struktu­ra koja su tokom embrionalnog razvoja na­stala od prednjeg creva. Visceralni bol obič­no nije jasno lokalizovan, a opisuje se kao „tup bol u grudima" ili „boluckanje".

Somatski bol. Somatska inervacija omo­gućava prenošenje senzacija koje potiču od mezodermalnih struktura (npr. parijetalna pleura, peritoneum, mišići, skelet, struk­ture kože). Većina ovih nervnih vlakana ima preciznu somatotropnu i dermatomalnu organizaciju što utiče da se bol doživlja­va kao jasno lokalizovan i „oštar".

Odraženi bol. Većina visceralnih i somatskih aferentnih vlakana deli sinaptičke projekcije u kičmenoj moždini i možda­nom stablu, usled čega se visceralni boi oseća u somatskim strukturama. Primer ove vrste bola je klasična iradijacija bola, koji je nastao usled ishemijske bolesti srca, u ra­mena, vrat, zube ili vilicu.

„ Atipični" bol u grudima. Ovaj termin se koristi za bol koji ne pripada ni jednoj ra­nije navedenoj kategoriji.

Detaljan fizički pregled bolesnika koji navodi bol u grudima treba započeti procenom stepena njegove vitalne ugrože­nosti. Bolest koja akutno ugrožava bo­lesnika prepoznaje se po sledećim zna­cima: tahipneja (ubrzano disanje), angažovanje pomoćne disajne muskulature, filiforman puls i te[ko pipljiv puls, brza ili vrlo spora srčana frekvencija, sistolni (gornji) krvni pritisak manji od 100 mmHg, po­jačano znojenje, konfuznost, febrilnost. U slučaju postojanja stanja koja životno ugrožavaju pacijenta, neophodno je od­mah terapijski intervenisati, a tek po po­boljšanju opšteg stanja upoznati se sa anamnezom.

Ukoliko život bolesnika nije ugrožen, potrebno je odmah se detaljno upoznati sa anamnezom, odnosno karakteristikama bo­la u grudima. Da bi se postavila radna di­jagnoza, bolesnik treba da odgovori na sle- deća pitanja:

Kakve karakteristike ima bol: intenzitet, kvalitet, lokalizacija, iradijacija (sirenje), trajanje; šta je prethodilo nastanku bola i šta smanjuje in­tenzitet bola; da li je bol praćen sistemskim manifestacijama; da li se ranije javljao sličan bol; da li je bilo povrede?

Postojanje drugih simptoma udruženih sa bolom u grudima može da usmeri lekara da postavi tačnu dijagnozu, ali nekada i da ga udalji od postojećeg oboljenja. Moguće je i da pridruženi simptomi maskiraju osnovno oboljenje.

Podatak o prethodno dubokoj ven­skoj trombozi upućuje na postojanje pluć­ne embolije, o skoroj respiratornoj infekci­ji — na prisustvo perikarditisa, o postojanju Marfanovog sindroma u familiji - na mo­guću disekciju aneurizme aorte, o konzu­miranju duvana na faktor rizika za koronar­nu bolest itd.

Takođe, u cilju postavljanja radne dijag­noze je potrebno da lekar primeni dopun­ske dijagnostičke metode. Elektrokardiografija (ECG) pruža direktne i indirektne informacije o više mogućih uzroka bola u grudima i stoga ovaj pregled treba uraditi kod svih bolesnika sa ovom tegobom. Ipak, normalan ECG ne isključuje postojanje kardiovaskularnog ili respiratornog oboljenja. Radiografija toraksa  (grudni koš) je, slično elektrokardiografiji, brza, neinvazivna i jeftina metoda koja omogućava postavljanje dijagnoze mnogih oboljenja (npr. pneumotoraksa, pneumonije (zapaljenje pluća), kongestivne srčane insuficijencije, disekcije aortne aneurizme). Ovaj pregled ne treba vršiti samo onda kada je jasno da bolesnik nema ni jednu od nave­denih bolesti. Analize respiracijskih gasova u arterijskog krvi vrše se radi procene teži­ne bolesti ili acido-baznog stanja. Pulsna

oksimetrija pruža informacije o stanju ok- sigenacije krvi. Laboratorijske analize se vr­še u cilju ispitivanja uzroka bola u grudima (npr. određivanje kardiospecifičnih enzi­ma u slučaju sumnje na akutni infarkt miokarda). Ehokardiografija omogućava ot­krivanje tamponade srca, ali i procenu kretanja zidova i funkcije valvula.

Ipak, moguće je da se prilikom pregleda ne nađu patološki znaci, naročito u počet­nim stadijumima oboljenja, kao i da osnov­ne dijagnostičke metode nisu izvodljive.

Bol u grudima može biti uzrokovan pa­tološkim procesima u skoro svim siste­mima organa, kao što su oboljenja srca, ve­likih krvnih sudova, sredogruđa (medijstinum), respirator­nih organa i koštano-zglobno mišićnih struktura grudnog koša. Neke od ovih bo­lesti mogu da ugroze život obolelog.

Bol u grudima ishemijskog porekla
Disbalans između metaboličkih potreba i stvarnog snabdevanja srčanog mišića kr­vlju i kiseonikom uzrokuje ishemiju miokarda. Bol u grudima ishemijskog porekla (ishemijski bol u grudima IBG) je najvažniji simptom angine pektoris i akutnog infarkta miokarda. Takođe se javlja u slu­čaju teške sistemske i plućne hipertenzije, opstrukcije izlaznog trakta leve komore (hipertrofična opstruktivna kardiomiopatija i aortna stenoza), aortne insuficijencije i teške hipoksije.

Bol u grudima ishe­mijskog porekla je najčešće lokalizovan iza grudne kosti, a ređ na drugim mestima, kao što su prednja strana torak­sa (grudnog koša), ramena, ruke, epigastrijum itd. Najčešće se propagira u levo rarne i ulnarnu (unutrašnju) stranu leve ruke, a ređe u vrat, donju vlicu, ramena, zube, između lopatica i dr.

Kvalitet bola je češće u vidu stezanja, pritiska, pečenja, čupanja, a rede ga bole­snici opisuju kao nelagodnost iza grudne kosti. Bol kod angine pektoris traje kraće od 10 minuta, a ublažava se sublingval nom primenom nitroglicerina (ispod jezika). Obično se javlja u slučaju postojanja provocirajućih faktora u vidu: fizičkog napora, emocionalnog uzbuđenja, izlaska na hladno vreme ili nakon obroka. Kod bolesnika sa tzv. Prinzmetal-ovom anginom IBG se javlja u to­ku mirovanja, naročito za vreme sna, ili tokom pušenja.

Bol koji nastaje usled akutnog infarkta miokarda ima sličnu lokalizaciju, propagaciju (širenje) i kvalitet, ali je znatno intenzivniji i dugotrajniji. Najčešće traje duže od 30 mi­nuta, a nekada i satima. Obično se javlja u stanju mirovanja, oko 9 sati pre podne. Infarktni bol se ne smanjuje posle sublingvalne primene nitroglicerina, ali se otklanja opijatnim analgeticima (morfin). Najčešće je praćen drugim tegobama i sistemskim ma­nifestacijama u vidu preznojavanja, guše­nja, straha od smrti, ali i palpitacijama (lupanje i preskakanje srca), gušenjem, mukom i povraćanjem. U cilju postavljanja konačne dijagnoze neophod­na je analiza EKG-a i određivanje nivoa kardiospecifičnih enzima.

Bol u grudima uzrokovan teškom si­stemskom ili plućnom hipertenzijom, op­strukcijom izlaznog trakta leve komore, aortnom insuficijencijom i teškom hipoksijom obično nastaje u toku fizičkog napo­ra. Dopunske dijagnostičke metode (EKG, rendgenografija grudnog koša, ehokardiografija (ultrazvučni pregled), laboratorijske analize) neophodne su za postavljanje konačne dijagnoze.

Disekcija aorte
Disekantni hematom nastaje usled rascepa intime (unutrašnji sloj) aorte i prodora krvi. Zbog raslo­javanja medije (srednji sloj) najčešće se širi distalno od mesta inicijalnog rascepa zida krvnog suda. Predisponirajući faktori za nastanak disekcije su: ateroskleroza, hipertenzija, nasledlni poremećaji vezivnog tkiva (npr. Marfanov sindrom), kongenitalne anomalije kar­diovaskularnog sistema, trauma, ređe lekarska intervencija u vidu kateterizacije. Bol je uvek prisutan, lokalizovan na prednjoj strani grudnog ko­ša u slučaju disekcije ushodne aorte, a u međuskapularnom predelu (izmedju lopatica)0 u slučaju distalne disekcije. Najčešće počinje naglo i sa vr­lo jakim intenzitetom. Bolesnici ga obično opisuju kao „razdirući" ili „cepajući". Često je praćen sistemskim vazovagalnim manife­stacijama u vidu preznojavanja, mučnine, povraćanja, straha od bliske smrti ili sinko­pe. Dijagnoza se može postaviti pomoću radiografije grudnog koša (abnormalna u vi­še od 90% slučajeva), dvodimenzionalne i transezofagealne (kroz jednjak) ehokardiografije, kompjuterizovane tomografije (skener) i aortografije (snimanje krvnih sudova kontrastom).

Akutni Perikarditis (zapaljenje srčane maramice)
Bol u grudima koji nastaje usled akutnog perikarditisa najčešće je oštar, lokalizovan u sredogruđu ili levoj strani prekordijuma, širi se ka vratu, pojačava se pri dubokom udi­saju i ležećem položaju, a ublažava u sedećem. Na perikarditis ukazuje auskultacijski nalaz perikardnog trenja i pozitivan zapaljenski sindrom u krvi. Radioskopija toraksa (rendgen grudnog koša), EKG i ehokardiografija (ultrazvučni pregled srca) se vrše u cilju utvrđivanja postojanja perikardnog izliva.

Plućna embolija
Bol u grudima nije specifičan za plućnu emboliju. Javlja se u oko 60% bo­lesnika, i to kao: a) naglo nastali pleuralni bol (porekla plućne maramice) u slučaju razvoja plućnog infarkta i b) kao jak retrosternalni (iza grudne kosti) bol izazvan masiv­nom plućnom embolijom. Najčešće je oštar, lokalizovan unilateralno (sa jedne strane), pojačava se pri dubokom inspirijumu (udahu) i kašlju. Može biti praćen hemoptizijama (iskašljavanje krvi) i tahipnejom (ubrzano disanje). Na radiografiji toraksa, u slučaju plućnog infarkta, može se zapaziti tipična trouglasta senka.

Bol u grudima uzrokovan oboljenjima respiratornog trakta
Bol u grudima može nastati usled nadražaja receptora senzornih nerava koji se nalaze na parijetalnoj pleuri i traheji. Pleu- ralni bol nastaje naglo, lokalizovan iznad obolelog mesta, srednjeg je intenziteta, oštar i u vidu proboda, a pojačava se pri du­bokom disanju i kašlju. Smanjuje se leža­njem na bolesnoj strani. Može biti uzroko­van zapaljenskim procesima, adhezijama (priraslicama), primarnim ili sekundarnim malignim obo­ljenjem, pneumotoraksom ili infarktom plu­ća. Konačna dijagnoza bolesti se postavlja na osnovu radiografske obrade bolesnika.

Bol u grudima uzrokovan oboljenjima gastrointestinalnog trakta
Refluksni ezofagitis (vraćanje kiselog želudačnog sadržaja), hijatus hernija i difuzni spazam (grč) jednjaka izazivaju bol koji je po lokalizaciji, intenzitetu, kvalitetu, propagaciji i predisponirajućim faktorima sli­čan ishemijskom bolu. Može se ublažiti sublingvalno primenjenim nitroglicerinom (efekat nastupa kasnije nego kod angine pektoris) i kalcijumskim antagonistima.

Koštano-zglobna i neuromuskularna oboljenja koja uzrokuju bol u grudima
Bol u grudima koji se širi u ruke, a po­jačava pri pokretima tela, može biti uzro­kovan degenerativnim oboljenjima vrat­ne i grudne kičme. Idiopatski kostohondritis ili Tietzeov sindrom ispoljava se bolnom osetljivošću na palpaciju kostohondralnog spoja. Sindrom gornjeg grudnog otvora (Thoracic outlet syndro­me) nastaje usled kompresije vratnog rebra ili prednjeg skalenskog mišića na brahijalne neurovaskularne strukture, a ispoljava se bolom u grudima koji se pojačava u određenim položajima tela i parestezijama (trnjenje).

Bol u grudima koji je veoma jak i ogra­ničen na određeni dermatom sreće se u prevezikularnoj fazi herpes zostera interkostalnih nerava.

Bol u grudima psihogenog porekla
Čest uzrok bola u grudima je anksiozno stanje. Da Costa sindrom (neurocirkulatorna astenija) se ispoljava bolom u predelu vrha srca koji je tup i traje danima, a povremeno se pojave probodi koji traju par sekundi. Najčešće se javlja prilikom emocionalnog uzbuđenja i posle fizičkog napora, a primena se­dativa ga ublažava. Može biti praćen pal pitacijama, hiperventilacijom (ubrzano i produbljeno disanje), strahom, nesvesticom, trnjenjem ruku ili oko usta, opštom slabošću itd. Konačna dijagno­za se postavlja detaljnim pregledom ko­jim se isključuje postojanje somatskog oboljenja.

Нема коментара: