недеља, 14. април 2019.

KIRETAŽA (OBRADA) MEKOG ZIDA PARODONTALNOG DŽEPA

Meki zid parodontalnog džepa čini deo slobod­ne gingive koji se prostire od ivice gingive apikalno do dna parodontalnog džepa. Ovaj deo gingive je sa unutrašnje strane (koja je okrenuta prema zubu) po­kriven epitetom parodontalnog džepa. Ovaj epitel parodontalnog džepa u stvari predstavlja nekada­šnjih epitel gingivalnog sulkusa koji je patološki iz- menjen u tom smislu da je degenerisan, uz pojavu ulcero-nekroznih lezija na njemu. Ovako patološki izmenjen epitel je neophodno ukloniti.

Postupak kojim se sva ova patološki izmenjena tkiva odstranjuju naziva kiretaža, pa je po tome i će­la ova terapijska procedura dobila naziv kiretaža parodontalnog džepa ili obrada parodontalnog džepa.

Kiretažom se istovremeno odstranjuju poliferi- sani pupoljci epitela i hronično inflamirano granu- laciono tkivo.

Pri obradi mekog zida parodontalnog džepa neophodno je ukloniti i ostatke patološki izmenje- nog pripojnog epitela koji se nalaze na dnu paro­dontalnog džepa.

Odstranjivanjem granulacionog tkiva sa povr­šine mekog zida parodontalnog džepa olakšava se pristup dnu parodontalnog džepa i tvrdom zidu i njegova lakša obrada. Uklanjanjem granulacionog tkiva smanjuje se i krvarenje, što stvara uslove za uspešnu obradu tvrdog zida parodontalnog džepa.

Posle kiretaže parodontalnog džepa, u toku za­rastanja, odstranjeno granulaciono tkivo biće na­doknađeno.

U zavisnosti koji deo tkiva se uklanja prilikom kiretaže parodontalnog džepa razlikuje se gingival- na i subgingivalna kiretaža.

Gingivalna kiretaža predstavlja odstranjenje patološki izmenjenog epitela i vezivnog tkiva onog dela mekog tkiva koji leži bočno - lateralno od pa­rodontalnog džepa. Ovom prilikom se odstranjuje i pripojni epitel.

Subgingivalna kiretaža označava zahvat ko­jim se pored epitela parodontalnog džepa i pripoj­nog epitela odstranjuje i deo vezivnog tkiva apikal­no od pripojnog epitela, sve do ivice očuvane alveolarne kosd.

Kiretaža mekog zida parodontalnog džepa oba­vlja se kiretama. Prilikom kiretaže mekog zida pa­rodontalnog džepa kireta se pažljivo unosi duž me­kog zida do dna džepa, tako daje oštrica na radnom delu kirete okrenuta prema mekom zidu džepa. Iz ovog položaja kireta se uz blag pritisak ka mekom zidu džepa pomera u koronarnom smeru, do ivice gingive. Pri kiretaži meki zid džepa valja jagodicom prsta blago pritisnuti prema zubu. Na ovaj način se kontroliše kretanje kirete i štiti meki zid parodon­talnog džepa od oštećenja i kidanja.

Kiretažom mekog tkiva parodontalnog džepa neophodno je sa dna parodontalnog džepa odstrani­ti i ostatke patološkoi izmenjenog pripojnog epite­la. U suprotnom, pripojni epitel koji ima veći poten­cijal rasta nego tkiva mezenhimalnog porekla (vezivno tkivo) tokom zarastanja poliferiše duž mekog zida parodontalnog džepa i spaja se sa oralnim epi- telom gingive. Na ovaj način bi se epitel interponi- rao između površine korena zuba i vezivnog tkiva krzna gingive i onemogućio stvaranje novog pripo- ja kolagenih vlakana i epitela za zub.

Ukoliko se kiretažom parodontalnog džepa ne odstrani pripojni epitel, dno novostvorenog gingi- valnog sulkusa (sekundarnog gingivalnog sulkusa) posle tečenja ostaje pa istom nivou na kome je bilo i dno parodontalnog džepa. Propust što u toku kiretaže parodontalnog džepa nije odstranjen pripojni epitel odraziće se negativno u tom smislu što se no­vostvorena kolagena vlakna neće pripojiti koronar- nije od nivoa dna parodontalnog džepa. Ovim će bi­ti limitirano (ograničeno) i ponovno stvaranje kosti, odnosno, maksimalna visina kosti u koronarnom smislu.

Odstranjivanjem pripojnog epitela stvaraju se uslovi za pripajanje novoformiranih kolagenih vla­kana za površinu zuba (cement korena zuba) na ko- ronamijem nivou od onoga koji je postojao pre za­počinjanja terapije.

Ovim se stvaraju i uslovi za potencijalno stva­ranje noVe kosti - naročito u infrakoštanim paro- dontalnim džepovima.

Odstranjivanje pripojnog epitela vrši se vrhom kirete. To je veoma delikatan zahvat. Kireta se po­stavlja apikalnije od pripojnog epitela, tako da vrh kirete bude usmeren apikalno. Pripojni epitel se sa površine korena odstranjuje sečivnom ivicom kirete kratkim horizontalnim pokretima prema zubu.

Нема коментара: