недеља, 31. март 2019.

Šta je adenom sebacealne žlezde?

Sebacealne žlezde predstavljaju lojne žlezde koje se smeštene u koži. One se nalaze svuda na telu, osim na dlanovima i tabanima, a najviše ih ima na skalpu i na licu. Sebacealne žlezde se najčešće nalaze u sklopu sa folikulima dlake, čineći sebaceofolikularni aparat. Tumori sebacealnih žlezda mogu da budu sebacealni adenomi (benigni tumori žlezdanog tkiva), sebacealni epiteliomi, karcinomi...

Adenomi sebacealnih žlezda su benigne promene koje ne pokazuju agresivnost u smislu prekomernog rasta i metastatskog širenja. Oni se mogu javiti i u sklopu nekih sindroma, sa udruženim karcinomima unutrašnjih organa kod kojih postoji genetska predispozicija (Muir Torre sindrom).

Ne postoje tačni statistički podaci o zastupljenosti ovih tumora. Ne postoje rasne i polne razlike medju obolelima od ove bolesti. Najčešće se adenomi sebacealnih žlezda javljaju nakon 50 godina života, mada se mogu javiti u bilo kom uzrastu.

Kako se manifestuje adenom sebacealne žlezde?
pacijenti se obično žale na postojanje male (manje od 0,5cm), žuto obojene papule (struktura iznad nivoa kože) koja je glatka
najčešće se nalaze na koži glave i lica, ali se mogu naći bilo gde na telu, osim dlanova i tabana
sebacealni adenomi mogu da dostignu veličinu do 4 cm u prečniku
može ih postojati veći broj na koži
Kako se postavlja dijagnoza sebacealnog adenoma?
Klinička slika sa objektivnim pregledom je najčešće dovoljna da se posumnja na sebacealni adenom.

Pošto se ovi adenomi mogu javiti udruženi sa nekim malignitetima, preporučljivo je da se načini kolonoskopija, laringoskopija i pregled periferne krvi.

Definitivna dijagnoza sebacealnih adenoma se postavlja biopsijom sa histopatološkim pregledom uzorka tkiva.

Kako se leče sebacealni adenomi?
Lečenje je hirurško i podrazumeva radikalnu eksciziju (isecanje) tumorske proemene, čime se sprečava i njegovo recidiviranje.

Fotokoagulacija laserom i dermoabrazija imaju ograničene uspeh, jer se često javljaju recidivi.

Нема коментара: